Operatorzy telekomunikacyjni w całej Europie planują wyłączenie sieci 2G i 3G w nadchodzących latach, ustępując miejsca nowszej technologii. Wycofywanie się z sieci 2G i 3G w różnych krajach to rezultat postępującego rozwoju komunikacji mobilnej. Starsze technologie, stają się coraz mniej opłacalne i mniej funkcjonalne, tymczasem internet LTE oferuje znacznie szybsze i bardziej stabilne połączenia.
Ciągłe udoskonalanie sieci wymusza stosowanie coraz o lepszych rozwiązań. Wyłączania tych sieci odbywa się w zróżnicowanym tempie w różnych krajach, uwzględniając lokalne potrzeby i infrastrukturę.
Obecnie lokalizatory GPS oparte na standardach 2G i 3G są nadal szeroko stosowane, ale ze względu na zmieniające się przepisy w krajach UE ich wsparcie zostanie wkrótce wstrzymane. W związku z tym zaleca się rozważenie inwestycji w nowe urządzenia oparte na standardzie 4G LTE, które zapewnią lepszą jakość i dalszą niezawodność usług.
Co oznacza sieć 2G i 3G?
- "2G" pochodzi od pełnej angielskiej nazwy (2nd Generation), co oznacza drugą generację. Dotyczy to telefonii komórkowej, sieci nadajników oraz sposobu komunikacji między użytkownikami. Technologia 2G została wprowadzona na początku lat 90-tych XX wieku.
- "3G", czyli trzecia generacja (3rd Generation), została wprowadzona na początku XXI wieku. Była to pierwsza technologia umożliwiająca transmisję wideo oraz dostęp do Internetu, co zrewolucjonizowało rynek komunikacji, zastępując wcześniejszą sieć 2G.
Co to znaczy 4G LTE?
- "4G" skrót od angielskiego (4th Generation) to czwarta generacja telefonii komórkowej, 4G jest siecią, w ramach której działa technologia LTE.
- "LTE" skrót od angielskiego (Long Term Evolution) to nazwa technologii, dzięki której odbywa się transmisja danych w sieci 4G.
Internet LTE oferuje znacznie szybsze i bardziej stabilne połączenia w porównaniu do starszych standardów, takich jak 2G i 3G, które opierają się na technologiach GPRS (General Packet Radio Service - oznacza metodę pakietowego przesyłania danych w sieciach komórkowych 2G) i EDGE (Edge Computing - przetwarzanie brzegowe, przechowywanie i przetwarzanie danych lokalnie). W sieci 2G maksymalna prędkość pobierania wynosiła zaledwie 0,2 Mb/s, podczas gdy w 3G sięgała do 42 Mb/s. Natomiast prędkość internetu LTE jest znacząco wyższa.
Kiedy koniec 2G i 3G?
Około 15 operatorów z 7 krajów ogłosiło zamknięcie sieci 2G do końca 2025 roku.W Polsce najwięksi operatorzy komórkowi już zaczęli je wyłączać. Wiemy już kiedy znika 2G. Polkomtel planuje zakończyć ten proces do roku 2027, Orange zamierza wyłączyć 3G do końca 2025 roku a 2G do 2028 roku. T-Mobile wyłączyła 3G na koniec 2023 roku, natomiast 2G zostanie wyłączone w bliżej nieokreślonym czasie.
Które kraje europejskie wyłączyły sieć 2G?
Niektóre państwa podjęły już decyzję o wyłaczeniu sieci 2G, są to: Szwajcaria, Gruzja, Malta oraz Ukraina. Natomiast o rezygnacji ze wsparcia tej sieci podjęto już decyzję w krajach takich jak: Szwecja, dalej Wielka Brytania, Niemcy i Finlandia.Rozwiązania dla użytkowników i przedsiębiorstw
Użytkownicy będą musieli dostosować się do nowych standardów, wymieniając przestarzałe urządzenia na nowocześniejsze. Dla firm transportowych oznacza to konieczność modernizacji systemów telematycznych, które wykorzystują połączenia mobilne dla nawigacji i monitorowania floty.Skutkiem wyłączenia sieci 2G/3G będzie konieczność dla użytkowników do uaktualnienia swoich telefonów na modele obsługujące technologię LTE. Wycofanie sieci 2G dotyczy w dużej mierze urządzeń telematycznych i lokalizacyjnych. Urządzenia i sprzęty obsługujące do tej pory jedynie 2G i 3G muszą w kolejności zostać zastąpione technologiami nowej generacji.
Stopniowe wycofywanie się z sieci 2G stanowi istotne wyzwanie dla firm transportowych, które prowadzą przewozy międzynarodowe w Europie.
Skuteczne i wcześniej zaplanowane wdrażania nowych technologii stanowi klucz do osiągnięcia sukcesu przy szybkich zmianach zachodzących na rynku. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą bezproblemowo przystosować się do zmian i utrzymać swoją konkurencyjność.Firmy transportowe muszą wymienić urządzenia 2G/3G na nowoczesne, dostosować systemy telematyczne oraz współpracować z ekspertami w tej dziedzinie. Konieczne jest przejście na sieci 4G LTE/5G, oferujące szybsze i bardziej zaawansowane możliwości.
Lokalizatory GPS z LTE
Głównym powodem wyłączenia sieci 2G i 3G jest potrzeba zwolnienia częstotliwości dla nowszych sieci 4G LTE i 5G. Wraz z postępem technologicznym stare technologie stają się coraz mniej efektywne i nie nadążają za rosnącym zapotrzebowaniem na szybszy i bardziej zaawansowany transfer danych oraz nowoczesne usługi mobilne.W sytuacji pojawiających się nowych wyzwań i wymagań rynku, wprowadzane są lokalizatory wykorzystujące nowoczesną technologię LTE. Lokalizatory z LTE posiadają lepszy zasięg, ich działanie obejmuje wszystkie kraje oraz są bardziej niezawodne w porównaniu do starszych technologii 2G i 3G.
Dodatkowo, technologia 4G/LTE oferuje również szybszy transfer danych, co przekłada się na bardziej dynamiczną i precyzyjną lokalizację pojazdów.
Dzięki możliwości określania pozycji pojazdów nawet poza zasięgiem GPS, lokalizatory GPS z LTE gwarantują stabilne działanie nawet w trudnych warunkach terenowych oraz w miejscach, gdzie sygnał GPS może być utracony. Takimi miejscami dobrze znanymi kierowcom, w których sygnał "ginie" są tunele, garaże, magazyny czy na obszary górzyste.
Jak zmienić 2G na LTE ?
W związku z planowanym wyłączeniem sieci 2G przez operatorów komórkowych na terenie Europy zbliża się czas, w którym konieczne będzie dostosowanie lokalizatorów GPS do nowych warunków technicznych przesyłania danych.W razie wątpliwości czy urządzenia w Państwa flocie spełniają standardy, prosimy skontaktować się z nami. Informację znajdą Państwo również pod linkiem : Wymiana lokalizatorów 2G na LTE.
Podsumowanie
Zmiana standardu sieci będzie miała znaczący wpływ na flotę pojazdów. Inwestowanie w lokalizator LTE umożliwia dokładniejsze zarządzanie flotą samochodową poprzez zaawansowane urządzenia GPS. Nadchodzą duże zmiany w branży usług lokalizacyjnych, ponieważ sieci nowej generacji ciągle przyspieszają transfer danych i skracają czas reakcji.W pojazdach coraz częściej stosuje się systemy pokładowe, aby skutecznie wykonywać zadania. Efektem są niższe koszty, większe możliwości połączeniowe oraz zwiększona pojemność systemu. Jak wiadomo każda poprawa w komunikacji może przynieść firmie olbrzymie korzyści.
Jest to strategiczny krok w poprawie efektywności i konkurencyjności firmy. Dzięki nowoczesnym lokalizatorom LTE można śledzić pojazdy w czasie rzeczywistym, zapewniając lepsze zarządzanie trasami i zwiększoną kontrolę nad flotą.
POLECANE INNE ARTYKUŁY O PODOBNEJ TEMATYCE
System monitorowania pojazdów