Samochody, które przez ostatnie 10 lat nie były ubezpieczane ani poddawane okresowym badaniom technicznym, zostają usunięte z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W poniedziałek, 10 czerwca nastąpiło wielkie czyszczenie bazy danych. Z rejestru znika ponad siedem milionów pojazdów. Chodzi o tzw. "martwe dusze", czyli w większości samochody, które fizycznie już od dawna nie istniały, jednak nadal widniały w bazach danych i w ten sposób zaciemniały wyniki badań statystycznych.
Celem tej aktualizacji jest poprawa dokładności ewidencji pojazdów i ułatwienie zarządzania danymi w systemie. Jednak to nie tylko uporządkowanie systemu, lecz także korzyść dla obywateli, aby nikt nie był ścigany za brak OC pojazdu, który co prawda widnieje w bazie ale w rzeczywistości już nie jeździ.Które pojazdy zostają automatycznie wyrejestrowane z systemu?
Z bazy CEPiK zostają usunięte pojazdy, które łącznie spełniają dwa warunki:- ich ostatnia rejestracja miała miejsce przed 14 marca 2005 r. i obecnie nie mają ważnych badań technicznych
- przez ponad 10 lat nie mają obowiązkowego ubezpieczenia OC
Podstawa prawna
Zgodnie z zapisami art. 17 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości, co do zasady decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed 14 marca 2005 r. oraz dotyczące pojazdów, które przez okres 10 lat nie były ubezpieczane ani poddawane okresowym badaniom technicznym, o ile im podlegały, wygasną z mocy prawa z dniem 10 czerwca 2024 r. Samochody, które jednak istnieją, a z jakiegoś powodu nie były ubezpieczane czy poddawane badaniom technicznym ustawodawca zapewnił możliwość powtórnej rejestracji.
Czym jest CEPiK?
CEPiK to baza danych o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i o kierowcach posiadających uprawnienia do kierowania.Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to baza, która powołana została na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Gromadzone są w niej informacje z różnych źródeł dotyczące pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w naszym kraju, a także kierowców, którzy zdobyli uprawnienia do jazdy.
Kiedy pojazd znika z CEPiK?
Obecnie w bazie CEPiK widnieje 41,7 miliona pojazdów, z czego 26,7 miliona to samochody osobowe. Jednak zgodnie z przepisami przyjętymi w ubiegłym roku 10 czerwca 2024 nastąpiło usunięcie z bazy CEPiK części z nich.Właściciele samochodów podlegających automatycznemu wyrejestrowaniu nie otrzymują listownego ostrzeżenia. Kierowcy powinni sami szukać obwieszczeń i listy aut z numerami rejestracyjnymi na stronach internetowych właściwych wydziałów komunikacji, aby sprawdzić, czy ich pojazdy są typowane do "wyczyszczenia" z bazy danych CEPiK.
Wykasowanie nie dotyczy pojazdów, które nie muszą przechodzić badań technicznych, takich jak niektóre auta zabytkowe oraz pojazdy wolnobieżne. Co istotne, samochód może zniknąć z bazy danych bez wiedzy właściciela.
Czy można zachować czarne tablice rejestracyjne?
Czyszczenie bazy CEPiK obejmuje usunięcie z systemu pojazdów z czarnymi tablicami rejestracyjnymi. Nowy właściciel pojazdu na czarnych blachach nie może zostawić dotychczasowych numerów rejestracyjnych. Czarne tablice zostają ostatecznie wycofane z użytku po sprzedaży pojazdu. Po przerejestrowaniu auta otrzyma nowe tablice, zgodne z normami UE. Z dniem 10.06.2024 wygasną decyzje o rejestracji wydane przed 14 marca 2005 r.Wykreślone zostaną samochody i inne pojazdy mechaniczne, które przez ostatnie 10 lat nie były ubezpieczane ani poddawane okresowym przeglądom technicznym. Te pojazdy będą mogły wrócić do bazy, ale już bez czarnych tablic rejestracyjnych.
Czy po wykasowaniu z bazy CEPiK można ponownie zarejestrować auto?
W przepisach uwzględniono także osoby, których samochody faktycznie istnieją ale zapomniały i nie ubezpieczały ani regularnie nie poddawały tych pojazdów przeglądom technicznym.Pojazd, którego rejestracja wygaśnie z mocy prawa, może zostać ponownie zarejestrowany, pod warunkiem, że właściciel spełni wszystkie niezbędne wymagania dotyczące ubezpieczenia oraz badania technicznego pojazdu – wyjaśnia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowo, w takich przypadkach właściciele będą musieli złożyć odpowiednią dokumentację w urzędzie rejestracyjnym
WIĘCEJ INFORMACJI
Zapis art. 17 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości: