SENT - to elektroniczny rejestr zgłoszeń. Powstał na potrzeby monitorowania przewozu towarów wrażliwych. Za pomocą systemu informatycznego SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) Krajowa Administracja Skarbowa monitoruje transport drogowy i kolejowy tzw. "towarów wrażliwych" oraz obrót paliwami opałowym.
W roku 2017 roku weszła w życie Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 859). Akt prawny nałożył obowiązek dokonania i aktualizowania zgłoszenia tzw. „towarów wrażliwych” przewożonych na terytorium Polski oraz tranzytem, do elektronicznego systemu SENT.
Celem tego systemu jest ograniczenie szarej strefy i wykrywanie nieprawidłowości w obrocie towarami objętymi systemem SENT.
Jeżeli dokonywana jest wysyłka, odbiór, przewożone są tzw. „towary wrażliwe” lub prowadzony jest obrót paliwem opałowym, istnieje obowiązek zgłoszenia przewozu takiego przewozu do elektronicznego rejestru SENT i jego aktualizacji. Przewoźnik jest zobowiązany do wyposażenia środka transportu w urządzenie transmitujące dane geolokalizacyjne.
Co to są towary wrażliwe?
Towary wrażliwe to grupa produktów, których transport narażony jest na nadużycia – wyłudzenia finansowe, wyłudzenia lub nielegalny obrót.
Jak pokazuje praktyka rynkowa, skutkiem handlu tymi produktami niezgodnie z obowiązującymi regulacjami są znaczne uszczuplenia budżetowe z tytułu podatku VAT oraz akcyzowego.
Co podlega monitorowaniu SENT?
System SENT objmuje monitorowaniem kolejno:
- po pierwsze transport towarów na terytorium Polski, obrót towarami rozpoczynający się i kończący na terytorium naszego kraju oraz poza nim
- przewóz i obrót towarami rozpoczynający się i kończący poza terytorium Polski
-
przewóz towarów rozpoczynający się i kończący poza terytorium naszego kraju oraz przewóz kończący się na terytorium Polski
- paliwa silnikowe i ich pochodne
- paliwa opałowe
- oleje i preparaty smarowe (będące dodatkami do paliw silnikowych)
- alkohol etylowy nieskażony (objętościowa moc alkoholu musi być mniejsza niż 80%),
- alkohol etylowy całkowicie skażony
- preparaty, które w swoim składzie zawierają alkohol etylowy (głównie odmrażacze, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki)
- susz tytoniowy
Zgodnie z zapisami ustawy są sytuacje, gdy transport jest zwolniony z monitorowania, choć zawiera towary, które mają być poddawane kontroli. Są to; przesyłki w formie paczek pocztowych, przesyłki przemieszczane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem systemu EMCS, oraz przesyłki objęte tranzytem, składowaniem lub odprawą czasową.
Monitorowanie przewozu nie dotyczy także towarów przewożonych środkami transportu, które należą do organów państwowych (Policja, Straż Graniczna, ABW itp.). Kto powinien dokonać zgłoszenia w systemie SENT?
Trzeba pamiętać, że zgłoszenie przewozu towaru wrażliwego w systemie SENT jest obowiązkowe. Przewoźnik jest też zobowiązany zaopatrzyć pojazd w urządzenie przekazujące dane do geolokalizacji.
W jaki sposób przekazywać dane do SENT- geo?
Ministerstwo Finansów umożliwiło przesyłanie danych na 2 sposoby:
- Za pomocą ZSL (Zewnętrznego Systemu Lokalizacji) lub OBU (On-Boart-Unit)
- Za pomocą aplikacji
Nasza firma jest zarejestrowana i jako operator posiada możliwość dodania urządzenia w ramach zarejestrowanej usługi ZSL/OBU przewoźnikowi.
Więcej w tym artykule.
Realizacja zgłoszenia w systemie SENT
Pierwszym etapem zgłoszenia transportu w systemie SENT jest wypełnienie stosownego formularza o zgloszeniu SENT.
Drugim krokiem jest odbiór wygenerowanego numeru referyncyjnego oraz zostaje numer oraz 3 klucze uwierzytelniające, które trafiają do:
- wysyłającego
- przewoźnika
- odbierającego towar (na terenie Pl).
Ze względu na to, że numer SENT ważny jest przez 10 dni, konieczne jest dostarczenie w tym czasie towaru do miejsca docelowego. W zgłoszeniu muszą znaleźć się między innymi dane przewoźnika, numer rejestracyjny pojazdu, data rozpoczęcia i koniec przewozu.
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie zapisów ustawy?
Ukarany może zostać każdy z podmiotów biorących udział w rejestracji przewozu. Przedsiębiorca może otrzymać nawet 10 000 złotych kary. Taki mandat nakłada się za niedopełnienie obowiązku w zakresie przekazywania danych geolokalizacyjnych. Natomiast kierowca może otrzymać mandat od 5 do 7.500 złotych za nieaktywowanie lokalizatora przed rozpoczęciem przejazdu. Ponadto, jeżeli podczas kontroli na drodze, okaże się, że przewóz nie został zarejestrowany w systemie SENT, wówczas środek transportu lub towar mogą zostać zatrzymane. Katalog kar określony został w artykule 22 Ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
Na zakończenie trzeba dodać, że wiedza z zakresu systemu SENT jest niezbędna dla wielu podmiotów transportu. W przypadku przewoźników zawsze należy upewnić się, jaki towar będzie przewożony i czy nie zalicza się on do towarów objętych systemem rejestracji SENT.
WIĘCEJ INFORMACJI
Przewóz towarów objętych monitorowaniem SENT